36km Morvillars to Isle sur Doubs

Sometimes life takes you in funny directions and last night it took us backwards, out of the town in Montbeliard and back along the canal to a small village, where a local family kindly put us up for the night. A local journalist Gerard and his wife Emmanuelle along with their children, Valentine and Florentin, were fantastic hosts. We were wined and dined on Gerard`s homemade quiche, crepes and a good Bordeaux wine for supper. After a good night`s rest, Gerard took us around the fortress of Belfort the next morning, before dropping us back on the canal around lunchtime to resume our journey. It was 12km before we reached the spot on the canal where we had left off the day before, and a steady rain accompanied us the whole way. We carried on for another couple hours, by which time there were puddles in our shoes and our hands were starting to wrinkle from the rain. Thank goodness for Goretex clothing as it kept the rest of our bodies dry and warm. Cycling with wet feet is no fun though, and we were starting to lose light because of the clouds, so we stopped to dry out in the town of Isle sur Doubs. Hotel choices aren`t great in this town, so we`ve ended up in a slightly dodgy, albeit cheap, spot where the mattress sinks at least two feet in the middle when you sit on it. At least it`s drier than the tent!

Comments

  1. Cami Halısı
    28th October 2022 at 5:21 pm #

    Daha Fazla Bilgi AL Cami Halısı Özellikleri İnsanları bir araya getiren ve Müslümanların ibadet etmek için bir arada bulundukları camilerin dış yapısı kadar iç yapısı da oldukça önemlidir. İbadet eden kişilerin huzurlu bir biçimde ibadetlerini gerçekleştirebilmeleri için cami içerisinde kullanılan motif, desen, halı gibi detaylar önemlidir. Camilerden içeri girildiği zaman ilk dikkat çeken ve iç yapıyı tamamlayan bir detay olan cami halıları da bu açıdan önemle seçilmesi gereken bir unsurdur. Cami halısı kullanımında dikkat edilmesi gereken birçok önemli detay bulunur. Bunlardan ilki halının desen yapısıdır. Ülkemizde bulunan camilerde en çok tercih edilen desen türü ise saflı desen ve göbek desen halı seçenekleridir. Dikkat edilmesi gereken diğer bir detay ise halının rengidir. Cami halısının rengi iç mimariye uygun, kolay kirlenmeyecek ve leke göstermeyecek ve ibadet sırasında kişilerin dikkatini dağıtmayacak, zihin karışıklığına sebep vermeyecek bir renkte olmalıdır.. Cami halısı kullanımında dikkat edilmesi gereken diğer de aylardan bir tanesi de üretimde kullanılan hammaddedir. İnsan derisinin halı ile temas etmesi göz önüne alındığında hammaddenin sağlığa zararlı olmaması gerekir. Ayrıca kullanılan halının kir ve toz tutmaması da önemlidir, bu nedenle çoğunlukla yün halılar tercih edilir. Hem sağlık açısından hem de uzun süreli kullanım imkanı sunması nedeniyle en ideal hammadde tercihi yündür. Plastik ve türevi malzemeler ibadet sırasında yaşanabilecek elektriklenme ve dikkat dağıtma gibi etkenler yüzünden tercih edilmemektedir.

  2. gangster city
    25th January 2024 at 3:28 am #

    Do whatever you want. Steal cars, drive tanks and helicopters, defeat gangs. It’s your city! https://play.google.com/store/apps/details?id=com.gangster.city.open.world

Leave a comment